geometry

International program committee

Pierre Alliez — INRIA

Ana Almagro Vidal — Fundación Caja Madrid, Spanish Historic Heritage Conservation Department

Carlos Andujar — Universitat Politecnica de Catalunya

Norman Badler — University of Pennsylvania

Adriana Bandiera — University of Salento

Salvatore Barba — University of Salerno

Juan Antonio Barcelo— Autonomous University of Barcelona

Andreas Bienert — Staatliche Museen zu Berlin-Preußischer Kulturbesitz

Jean-Yves Blaise — UMR CNRS/MCC 694 MAP

Ulrich Bockholt — Fraunhofer IGD

Jean Luc Bodnar — GRESPI Reims University

Monica Bordegoni — Politecnico di Milano

Luciana Bordoni — ENEA

Davide Borra — NoReal

Betsy Bowers — SEEC - Smithsonian Early Enrichment Center

Michael Brown — National University of Singapore

Stefan Bruckner — University of Bergen, Norway

Pere Brunet — Polytechnic University of Catalonia

Patrick Callet — Ecole Centrale Paris

Marco Callieri — ISTI-CNR

Stefano Campana— University of Siena

Pedro Cano — University of Granada

Chiara Catalano

Erik Champion — Curtin University

Ray Cheung — City University of Hong Kong

Paolo Cignoni — ISTI-CNR

David Crandall — Indiana University

Adrian Cunningham — Queensland State Archives

Andrea D'Andrea — Università degli Studi di Napoli L'Orientale

Marc Daniel — LSIS

Livio De Luca — CNR

Olga De Troyer — Vrije Universiteit Brussel

Matteo Dellepiane — ISTI - CNR

Lily Diaz — University of Art and Design Helsinki, Media Lab

Julie Digne — Université Lyon 1 - CNRS

Anastasios Doulamis — Technical University of Crete

Pierre Drap — CNRS

Luciana Duranti — University of British Columbia

Maria Economou — University of Glasgow

Stephen Fai — Carleton Immersive Media Studio

Bianca Falcidieno — CNR Italy

Mercedes Farjas — Technical University of Madrid

Mohamed Farouk — CULTNAT

Isabelle Fasse — ENSA Marseille

Jean-Dominique Favreau — INRIA

Francisco Feito — Universidad de Jaen

Francesco Ferrise — Politecnico di Milano

Lisa Fischer — The Colonial Williamsburg Foundation

Julian Flores — USC

Mariano Flores-Gutiérrez — University of Murcia

Jakub Flotyński

Maurizio Forte — Duke University

Christoph Franzen — IDK

Alex Freeman — New Media Consortium

Francesco Gabellone — CNR IBAM

Fabio Ganovelli — Visual Computing Laboratory, ISTI-CNR

Andreas Georgopoulos — NTUA

Gesquiere Gilles — LIRIS

Jeffrey Glover — Georgia State University

Enrico Gobbetti — CRS4 Visual Computing

Sanjay Goel — JIIT

Pascual Gonzalez — Castilla-La Mancha University

Holger Graf — Fraunhofer IGD

Pierre Grussenmeyer — INSA Strasbourg

Francois Guena — ARIAM-LAREA - Ecole d'Architecture de Paris La Villette

Antonella Guidazzoli — CINECA Interuniversity Consortium

Gabriele Guidi — Politecnico di Milano

Gilles Halin — MAP-CRAI

Carlo Harvey — University of Warwick

Susan Hazan — The Israel Museum

Luis Hernandez — videaLAB - Universidade da Coruña

Martine Herpers

Mona Hess — UCL

Zha Hongbin — Peking University

Katsushi Ikeuchi — University of Tokyo

Kevin Jacquot

Elizabeth Jerem — Archaeolingua Foundation and Publishing House

Yvonne Jung — Hochschule Fulda

Jaime Kaminski — University of Brighton

Martin Kampel — Vienna University of Technology, Computer Vision Lab

Vassilis Kilikoglou  — N.C.S.R. Demokritos

Min H. Kim — KAIST

Reinhard Klein — University of Bonn

Harald Kraemer — City University of Hong Kong / School of Creative Media

Arjan Kuijper — Fraunhofer IGD & TU Darmstadt

Florent Lafarge — INRIA

Hasup Lee — Keio University

Alejandro León — University of Granada

Nicola Lercari — Duke University

José Luis Lerma — Universitat Politècnica de València

Fotis Liarokapis — Masaryk University

Maria Chiara Liguori

Ioannis Liritzis — University of the Aegean

Paolo Liverani — University of Florence

Victor Manuel Lopez Menchero — Spanish Society of Virtual Archaeology

Genevieve Lucet — IIE National Autonomous University of Mexico

Ricardo Marroquim — Universidade Federal do Rio de Janeiro

Domingo Martin — University of Granada

Fabio Marton

Herbert Maschner — Idaho Museum of Natural History

Nicola Masini — CNR-IBAM

Luis Matey — CEIT

Javier Melero — University of Granada

Fabio Menna — 3DOM Unit - Fondazione Bruno Kessler

Chris Michaels — British Museum

Michela Mortara—  CNR imati Ge

Mark Mudge —Cultural Heritage Imaging

Erica Nocerino — Fondazione Bruno Kessler - FBK

Michela Ott — Istituto Tecnologie Didattiche - CNR

Cristina Padovani — CNR-ISTI

Gianpaolo Palma — VCG - ISTI CNR

Augusto Palombini

Zhigeng Pan

George Papagiannakis — University of Crete

Gustavo A. Patow — Universitat de Girona

Pierre Pellegrino — CRAAL

Francisco Jose Perales — UIB

Jean-Philippe Pernot — Arts et Métiers ParisTech

Sofia Pescarin — CNR ITABC

Denis Pitzalis — UNESCO

Daniel Pletinckx — Visual Dimension

Axel Posluschny — Roman-Germanic Commission of the German Archaeological Institute

Dominic Powesland — Landscape Research Centre

William Puech — LIRMM - CNRS

Laia Pujol — Universitat Pompeu Fabra

Adam Rabinowitz — The University of Texas at Austin

Romain Raffin — LSIS UMR 7296

Sasithorn Rattanarungrot

Fabio Remondino — Bruno Kessler Foundation

Patrick Reuter — Inria - University Bordeaux - LaBRI

Selma Rizvic — University of Sarajevo

Karina Rodriguez — University of Brighton

Juan Antonio Rodriguez Aguilar — IIIA-CSIC

Pablo Rodriguez-Navarro — Universitat Politècnica de València

Seamus Ross — Faculty of Information, UofToronto

Maria Roussou — makebelieve design & consulting

Holly Rushmeier — Yale University

Michele Russo — Politecnico di Milano

Robert Sablatnig — Vienna University of Technology

Donald Sanders — Learning Sites, Inc

Pedro Santos — Fraunhofer IGD

Raffaella Santucci — Universita' Roma

Martin Sauerbier — MFB-GeoConsulting

Pasquale Savino — ISTI-CNR

Roberto Scopigno — CNR-ISTI

Rafael Segura — University of Jaen

Francesco Soldovieri — CNR

Michela Spagnuolo — IMATI-CNR

Hrvoje Stancic — University of Zagreb, Faculty of Humanities and Social Sciences

Stephen Stead — Paveprime

Andre Stork — Fraunhofer IGD / TU Darmstadt

Maria Theodoridou — FORTH-ICS

Harold Thwaites — University Of Malaya - CCCDI

Corey Toler — Franklin University of California Davis

Juan Carlos Torres — University of Granada

Jean-Marc Vallet — CICRP

Giorgio Verdiani — Facoltà di Architettura

Krzysztof Walczak Poznan — University of Economics

Tim Weyrich — University College London

Martin White — University of Sussex

Alexander Wilkie — Charles University

Patrick Williams — Field Museum

Michael Wimmer — Vienna Unversity of Technology

Sherry Xie — Renmin University of China

Hyun Seung Yang — KAIST

Sebastián Zambanini

Jiang Yu Zheng — Indiana University Purdue Unviersity Indianapolis